fbpx
← Naujienų sąrašas

Penki įdomūs faktai apie filmą „Absolventas“

Tradicinio kino kanonus laužantis Mike’o Nicholso filmas „Absolventas“ tapo prasidėjusios naujos kino eros Holivude vėliavnešiu, pelnė režisieriui „Oskarą“ ir dar šešias nominacijas, o įstabų garso takelį sukūrusius „Simon & Garfunkel“ pavertė pasaulinio lygio žvaigždėmis.

Filmas pasakoja apie Bendžaminą, ką tik baigusį studijas ir grįžusį į tėvų namus saulės nutviekstoje Kalifornijoje. Čia jo laukia nesibaigianti tėvų ir jų pasiturinčių draugų dėmesio bei klausimų lavina. Bendžaminas jaučiasi svetimas dirbtinės prabangos, paviršutiniško prestižo ženklais perpildytame suaugusiųjų pasaulyje. Maištaujantis ir atsiriboti bandantis jaunuolis užmezga romaną su gerokai vyresne šeimos drauge ponia Robinson. Komplikuota situacija tampa dar painesnė, vaikinui ėmus puoselėti romantiškus jausmus bendraamžei ponios Robinson dukrai.

Juosta sulaukė netikėtos komercinės sėkmės. Filmas intuityviai užčiuopė septintajame dešimtmetyje Amerikos visuomenėje tvyrojusią atmosferą, politines įtampas bei kartų konfliktą, kuriame susidūrė materialistinė vyresniosios kartos ir laisvės, lygybės, saviraiškos idealų siekiančios jaunosios kartos pasaulėžiūros.

„Absolventą“ Lietuvos žiūrovai galės išvysti festivalyje „Kinas po žvaigždėmis. Junior“, vyksiančiame birželio 1–7 dienomis, Vilniaus Kalnų parko estradoje. Pristatome keletą įdomių faktų apie šį kino istoriją pakeitusį filmą ir jo sukūrimo aplinkybes.

Mažai žinomo aktoriaus pasirinkimas pagrindiniam vaidmeniui buvo toks netikėtas, kad nustebino net ir pagrindinę rolę gavusį Dustiną Hoffmaną

Aukštas, atletiškas, įdegęs turtingos šeimos palikuonis – tokį Bedžamino portretą matome Charleso Webbo romane, pagal kurį buvo pastatytas „Absolventas“. Ruošiantis knygos ekranizacijai, daug kas manė, jog pagrindinis vaidmuo turėtų atitekti Robertui Redfordui. Aktorius bandė įtikinti režisierių, jog puikiai supranta Bendžamino charakterį, tačiau Nicholsas Bendžaminą įsivaizdavo kaip savimi nepasitikintį, prie aplinkos nepritampantį jaunuolį. „Bobai, pažiūrėk į veidrodį, negi sąžiningai gali įsivaizduoti, kad toks vaikinas kaip tu turės problemų suvilioti moterį?“ – atkaklius aktoriaus įkalbinėjimus nukirto režisierius.  Vaidmuo atiteko tuo metu mažai žinomam, daugiausiai smulkius vaidmenis televizijoje ir teatre atlikusiam Dustinui Hoffmanui, kuris nė kiek nepriminė privilegijuoto Beverli Hilse užaugusio jaunuolio. Hoffmano charakteris iliustravo ir pabrėžė jo atskirtį nuo jį supančio dirbtinio pasiturinčių suaugusiųjų pasaulio. Aktorius buvo įsitikinęs, jog atranka praėjo siaubingai, tad labai nustebo gavęs vaidmenį, kuris tapo tramplinu į ilgą ir įspūdingą karjerą.

Filme visi suaugusieji vadinami tik pavardėmis

Filme galima rasti ir daugiau atskirties metaforų, ne tik pagrindinio aktoriaus pasirinkime.  Skirtinga vizualinė kalba vaizduoja laikotarpį iki momento, kai Bendžaminas pajunta simpatiją Elenai ir po to. Pirmoji dalis kur kas šaltesnė, o tuo tarpu, romantinėms scenoms parinktos šiltesnės spalvos ir „minkštesni“ kadrai. Filme pasitelkiami stikliniai žmones atskiriantys barjerai, iliustruojantys susvetimėjimą. Dar viena įdomi detalė – tik jaunuoliai filme turi vardus, visi kiti suaugę žmonės vadinami pavardėmis. Net ir užmezgęs romaną su Elenos mama, Bedžaminas į ją visada kreipiasi, ponia Robinson.

Kultine tapusi daina „Mrs. Robinson“ originaliai vadinosi „Mrs. Roosevelt“ ir nebuvo specialiai sukurta filmui

Šią dainą režisierius „užgrobė“ kai pora Paulo Simono specialiai filmui sukurtų dainų jam nepatiko. Režisierius atkakliai klausinėjo muzikanto, ar jis tikrai neturi jam ką daugiau pasiūlyti ir šiam prasitarus, kad sukūrė naują dainą apie prabėgusius laikus ir ponią Roosevelt, tarė – „Nuo šiol ji bus abie ponią Robinson“.

Realiame gyvenime tarp ponios Robinson ir Bendžamino tebuvo šešerių metų skirtumas

Nors Dustinas Hoffmanas filme įkūnija ką tik universitetą baigusį jaunuolį, aktoriui filmavimo metu buvo 29 metai. Jo scenos partnerei Anne’ai Bancroft, suvaidinusiai šaltakraujiškai jaunuolį suviliojančią brandaus amžiaus moterį, tebuvo 35 metai. Aktorė buvo „pasendinta“ į pagalbą pasitelkiant apšvietimą ir ryškų makiažą.

Filmo plakate matoma grakšti koja – ne ponią Robinson suvaidinusios aktorės

Įsimintinam filmo plakatui, kuriame matome ponios Robinson koją, į pagalbą buvo pasitelkta statistė, tuo metu dar mažai žinomas modelis Linda Gray, vėliau išgarsėjusi vaidmeniu viename populiariausių visų laikų serialų „Dalasas“.

Filmas „Absolventas“ bus rodomas festivalyje „Kinas po žvaigždėmis. Junior“ birželio 2 d. 18.30 val. Bilietai ir daugiau informacijos: junior.kinaspozvaigzdemis.lt

Festivalį iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. Festivalio partneriai: Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija, kino mokykla „Youngblood“, LRTU, LRT VAIKAMS, žurnalas ŽMONĖS. Renginys yra Vilnius 700 programos dalis.